
Fotovoltaika pro bytové domy a SVJ


Fotovoltaika na střeše je jeden z oblíbených způsobů, jak si snížit své výdaje za elektřinu. V současné době se také zvyšuje zájem o fotovoltaiku pro bytové domy. V souvislosti s ním jediskutována novela zákona Lex OZE II, která mění způsob komunitního prodeje elektřiny. Jaké výhody to přináší pro sdílení elektřiny v bytových domech?
Rozdělení na jednotlivá odběrná místa
Dosud byly možnosti pro sdílení elektřiny v bytových domech velmi omezené. Energetický zákon sdílení jednoduše neumožňoval, a proto jediným způsobem pro komunitu, jak toto obejít, bylo sloučení všech do jednoho odběrného místa (OM). Tento způsob je ovšem svým způsobem nevýhodným pro všechny účastníky. Spotřebitel, který nemá své vlastní odběrné místo podle systému neexistuje. Všichni spotřebitelé v jednom domě tak museli mít společného dodavatele energií a neměli svou ochranu spotřebitele.
Novela zákona Lex OZE II ovšem tento přístup razantně mění. Nově vymezuje pojmy jako energetické společenství a společenství pro obnovitelné zdroje, pro které poté používá souhrnný pojem společenství. Díky němu se tak není třeba prakticky “ztratit” pro systém, aby bylo sdílení možné. Společenství je právnická osoba, která pod sebou slučuje všechny účastníky (členy), kteří ovšem musí být zdokumentovaní – a tím se konečně stávají viditelní pro systém. Mohou tak mít vlastní prodejce elektřiny a ochranu spotřebitele. Tento krok také umožňuje zúčastnění jen těch domácností, které o to mají zájem. Ostatních obyvatel domu se tak změna nijak nedotkne.
Vůdčí odběrné místo a alokační klíč
Při sdílení elektřiny v bytovém domě je potřeba stanovit vůdčí odběrné místo (OMv), které je ostatním nadřazené. Z OMv je možné například zásobovat elektřinou společné bytové prostory, což je výhodné, pokud se sdílení účastní celý bytový dům. Vůdčím odběrným místem může být také některý z bytů, kdy po uspokojení spotřeby v něm jsou zbylou elektřinou zásobovány podružná odběrná místa (OMp). Nebo jako OMv může vzniknout zcela nové odběrné místo, které nemá vlastní spotřebu (a funguje tak pouze pro oficiální potřeby) a veškerá energie je použita k sdílení mezi jednotlivými byty (OMp). Tato varianta sebou nese vícenáklady při jejím zřízení.
Při tomto rozdělení je vždy z oficiálního hlediska nutné, aby byla pokryta spotřeba OMv. Pokud to je spotřeba elektřiny ve společných prostorách, pak z toho těží celý dům. Pokud OMv nemá vlastní spotřebu, může se veškerá vyrobená elektřina rozdělit mezi OMp. Elektřina, která není spotřebována v OMv se mezi OMp rozdělí podle takzvaného alokačního klíče. Ten je určen při vzniku společenství a je uveden v seznamu členů, který se podává při registraci společenství u distributora. Jde o procentuální rozdělení zbylé energie mezi podružnými odběrnými místy, a pro jeho změnu je potřeba aby provozovatel výrobny podal u distributora novou žádost o sdílení elektřiny.